Skip to main content

Įrašą norėtųsi pavadinti girdėta paskaitoje fraze: „Rašo ne ranka, o smegenys“.

Užkabino vienas Facebook‘o komentaras: „Šiuolaikinėj visuomenėj dailyraščio reikia mažiausiai. Septynmyliais žingsniais viskas kompiuterizuojama. Ir tai procesas, kuris atgal negrįš. Pasaulis keičiasi. Deja, užmarštin kartais nugrimzta net gražūs ir geri dalykai. Dabar tiek daug hiperaktyvių vaikų!“

Nedaug mūsų prisimena, kad mokykloje mokėsi dailyraščio. Jau kurį laiką gerokai apnikęs pratimų nurašinėjimas į sąsiuvinį, diktantų, atpasakojimų rašymas… Griebėmės testų, pratybų sąsiuvinių, mokiniai neįsiskaitydami gerai į tekstą įrašinėjo raides, dėjo skyrybos ženklus… Paskui kažkaip vieną dieną nustebome, kad krito mokinių raštingumas, suprastėjo rašysena, bet pasiguodėme, kad ateities žmogui apskritai neprireiks rašyti ranka (juk ir patiems užtenka mokėjimo baksnoti klaviatūros mygtukus pirštu). O gal net žmogaus mintis arba garsiai pasakytą tekstą kompiuteris sugebės „išversti“ į rašytinę kalbą?

Siūlau paklausyti Rusijos biologinių mokslų daktaro, profesoriaus, smegenų rūšiavimo idėjos autoriaus Sergejaus Saveljevo paskaitos „Kaligrafija ir smegenys“ (rusų kalba). Ji trunka apie 40 min.,  po jos mokslininkas atsakinėja į klausytojų klausimus.

Paskaitoje išgirsite atsakymus  į šiuos ir kitus klausimus:

Kodėl rašymas dailyraščiu pakelia mokinių pažangumą daugiau kaip 80%?

Kaip rašymas ranka įdarbina už akių, rankos, kaklo, galvos judesius atsakingus neuronus?

Kaip galima senatvėje išsaugoti ir pagerinti smegenų kraujotaką ir pabėgti nuo insulto, sumažinti Alzheimerio grėsmę?

Ar gali sudėtingiausias kompiuterinis žaidimas prilygti veiklai rankomis? O kaip grojimas pianinu ar kitu instrumentu?

Ar verta, norint stimuliuoti smegenis, gerti žaliąją arbatą ir kavą? Nuo kokio amžiaus?

Nuo kada vaikas turi pradėti mokytis, nes susiformavo smegenys? ….

S. Saveljevo paskaitą „Kaligrafija ir smegenys” rasite čia https://www.youtube.com/watch?v=SCtW0dMiEsM&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3HDuZPjEudnvKT090Vkqxar1m_JnAsSjNspDnWGJdgUCO9WU6oOMQcq5Q&ab_channel=%D0%B8%D0%B7%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%8C%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE%22%D0%92%D0%95%D0%94%D0%98%22

Nijole Bartasiuniene

Mokytoja ekspertė, metodinių leidinių autorė, ilgametė valstybinio egzamino vyresnioji vertintoja, švietimo konsultantė, lektorė.

Leave a Reply